Na rynku funkcjonują różne modele rozliczania opakowań zwrotnych, których konstrukcja zależy od wielu czynników, m.in. czy dostawca pobrał kaucję za to opakowanie lub określił taką kaucję w umowie dotyczącej dostawy towaru czy też nie, od terminu zwrotu tych opakowań, a także statusu stron transakcji (podatnicy, osoby fizyczne itp.).
W zależności od przyjętego modelu oraz zasad współpracy określonych przez strony transakcji możliwe są różne sposoby dokumentowania obrotu opakowaniami zwrotnymi, w tym za pomocą: faktur, faktur korygujących, not, paragonów czy ewidencji pozafiskalnych.
W zakresie podatku VAT temat reguluje Ustawa z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług, w szczególności art. 29a oraz DZIAŁ XI, Rozdział 1 określający zasady wystawiania faktur VAT, a także Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w szczególności Artykuł 92.
W zakresie podatku dochodowego obrót opakowaniami zwrotnymi może być uregulowany Ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych lub innymi aktami regulującymi opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych, w zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz rodzaju prowadzonej ewidencji podatkowej np. księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów.
Z uwagi na indywidualny charakter każdego modelu współpracy, sugerujemy skonsultowanie tematu obrotu opakowaniami zwrotnymi ze specjalistami z zakresu księgowości i podatków obsługującymi Państwa firmę, by mieć pewność prawidłowego wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.